Idealna sala konferencyjna

Wyjazdy integracyjne

Według badań Klubu Menedżerów HR (opublikowanych w Pulsie HR, badanie na próbie 800 pracowników HR) Training Projects oferuje najlepsze w Polsce szkolenia team building i wyjazdy integracyjne.

Powierz nam przygotowanie wyjazdu dopasowanego do potrzeb Twoich pracowników, przeprowadzenie oryginalnej gry lub scenariusza team building, oraz rezerwację hotelu…

Wyjazdy integracyjne – więcej…

IWONA PIGA

Doświadczony menedżer sprzedaży, trener i handlowiec. Znawca sektora FMCG i pracy z sieciami dystrybucji. Pracowała w Welli, Procter&Gamble, Thalgo. Od 2005 roku prowadzi szkolenia biznesowe, szkolenia zamknięte poprzez symulacje biznesowe, a także wyjazdy integracyjne. Kierowała kilkudziesięcioma projektami team building, dla grup od 8 do 300 osób. Posiada certyfikację Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Outdoor w zakresie prowadzenia szkoleń outdoor i wyjazdów integracyjnych. Prywatnie żeglarz, turysta i narciarz.

RAFAŁ SZCZEPANIK

Prezes Training Projcts. Od 12 lat prowadzi szkolenia biznesowe, wyjazdy team building i gry symulacyjne. Jest doświadczonym menedżerem: współzałożyciel portalu Pracuj.pl, przez sześć lat był jego wiceprezesem. Pracował też w Danii i Gwatemali. Został uznany za jednego z czterech najlepszych polskich trenerów w kategorii „gry symulacyjne” (ranking firm szkoleniowych magazynu Profit i KPMG).

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Outdoor, które szkoli i certyfikuje trenerów team building. Autor jedynej polskiej książki poświęconej organizacji wyjazdów team building i integracyjnych dla firm („Budowanie zespołu”). Instruktor wspinaczki. Prywatnie podróżnik i alpinista – pierwszy Polak, który zdobył oba bieguny i himalajski ośmiotysięcznik. Wspiął się też na najwyższe szczyty Andów i Alp, brał udział w wyprawach na wszystkich kontynentach.

RENATA WASYLÓW

Certyfikowany Trener Biznesu i Coach ICF, trener w zakresie umiejętności osobistych i menedżerskich. Wcześniej pracowała jako Brand Manager i Trade Marketing Manager w Reckitt Benckiser i Michelin. Zarządzała takimi markami jak: Michelin, Vanish, Air Wick, Bryza, Strepsils, Nurofen. Jest też skutecznym menedżerem projektów. Doświadczenie z pracy w korporacjach, w powiązaniu z uniwersytecką wiedzą na temat finansów, pozwala jej na pracę trenera, coacha i konsultanta. Specjalnością Renaty jest coaching dotyczący przywództwa, tworzenia zespołów, komunikacji, motywacji i zarządzania. Pracuje w trzech językach: polskim, angielskim i rosyjskim.

JAROSŁAW FIGIEL

Doświadczony menedżer, od wielu lat prowadzi szkolenia z zarządzania zespołami i firmą oraz symulacje biznesowe i gry menedżerskie. Właściciel agencji trekkingowej Exploruj.pl. Przez wiele lat – jako menedżer sprzedaży – współtworzył sukces firmy Coca-Cola w Polsce. Zbudował silną pozycję firmy w centrach turystycznych południa kraju. Wdrażał nowoczesne strategie sprzedaży do kanałów immediate consumption. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu dużymi strukturami sprzedaży i dystrybucji FMCG. Od kilku lat prowadzi szkolenia biznesowe związane z zarządzaniem zespołem, budowaniem zespołów, motywowaniem, oraz technikami sprzedaży i negocjacji. Instruktor wspinaczki, przewodnik tatrzański, były ratownik TOPR. Certyfikowany trener outdoor (certyfikacja Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Outdoor)

WITOLD MOCKAŁŁO

Doświadczony trener szkolący handlowców i szefów. Menedżer najwyższego szczebla z dwudziestoletnim stażem – wprowadził z sukcesem na polski rynek cztery firmy zagraniczne, zarządzał wieloosobowymi zespołami, koordynował projekty promocji sprzedaży. Od 15 lat prowadzi szkolenia warsztatowe z zakresu kompetencji menadżerskich i handlowych – zarządzania zespołami, budowania autorytetu szefa, motywowania, komunikacji, pracy przedstawiciela handlowego, sprzedaży i negocjacji w biznesie. Od 15 lat zajmuje się coachingiem. Uczestnik The Coaching Academy London. Członek Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu.

KATARZYNA KOWALSKA

Przez 8 lat pracowała w Rettig Heating Sp. z o.o., przechodząc przez wszystkie szczeble kariery, od finansów po HR. Ukoronowaniem jej kariery było aktywne uczestnictwo w budowaniu i wdrażaniu strategii personalnej dla wszystkich firm należących do Rettig Heating Group w Europie. Pracowała też jako Dyrektor Personalny w Saint Gobain Isover Polska. Od kilku lat prowadzi szkolenia biznesowe oraz wyjazdy integracyjne oparte o gry szkoleniowe. Autorka dwóch książek na temat coachingu. Prywatnie wielbicielka domowego ogniska, spacerów po lesie i podróżowania w nieznane.

OLAF FLAK

Były pracownik centrali Forda w Niemczech i ING w Katowicach. Doktor zarządzania, przedsiębiorca internetowy. Od 10 lat prowadzi szkolenia i projekty doradcze..

MARIUSZ KĘDZIERKSI

Przez wiele lat pracował jako szef działu szkoleń, a wcześniej trener i coach handlowców w firmie Cersanit. Współtwórca systemu oceny i rozwoju pracowników w grupie Cersanit/Opoczno. Kierował zespołem trenerów wewnętrznych wspomagających sprzedaż, ma też własne doświadczenie w sprzedaży b2b. Jako trener prowadzi szkolenia miękkie i handlowe. Członek Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu. C. Skuteczna sprzedaż bez manipulacji.”

Proponowany przez naszych trenerów idealny układ dla kilkunastoosobowej grupy na szkolenie biznesowe (albo wyjazd integracyjny z elementami szkoleniowymi).

  1. wielkość sali: min. 40m2, optimum powyżej 50m2
  2. wyposażenie: ekran, rzutnik, flipchart,
  3. krzesełka i stoliki w półkolu/podkowie
    1. częstym błędem jest ustawianie podkowy bardzo wąskiej, a podłużnej. To oznacza że nie każdy uczestnik ma dobry kontakt wzrokowy z trenerem. Układ powinien być oparty na półkolu (a nie bardzo podłużnym owalu) lub kwadracie (a nie wąskim prostokącie).
    2. Inny częsty błąd to sadzanie uczestników wokół jednego wielkiego stołu-wyspy (prezydialny, owalny itp.). Prowadzący nie ma wtedy szansy wejść do środka podkowy, krążyć pomiędzy słuchaczami. Podkowa musi być otwarta od środka.
    3. Stosujmy możliwie małą podkowę dla danej wielkości grupy . Sadzajmy uczestników w miarę blisko – nie ciasno, ale tez nie tak by dzieliły ich wielkie odległości utrudniające pracę w grupach.
  4. W odróżnieniu od jednej wielkie wyspy, mini-wyspy dla podgrup są znakomitym rozwiązaniem.  To układ idealny do gier symulacyjnych albo moderowanej pracy grupowej nad konkretnymi problemami. W takim układzie wyspa to zwykle 1 lub 2 złączone stoliki,  ustawione pod lekkim skosem – tak by wszyscy w miarę sprawnie widzieli ekran (patrz fotografia poniżej). Zwykle do jednej wyspy dedykujemy od 3 do 5 krzesełek (bo to optymalna wielkość podgrup).
  5. najlepsze są sale z wykładziną (tłumi hałas), gorsze z drewnianą podłogą, fatalne te z podłogą z płytek, marmuru itp. Taka ceramiczna lub kamienna podłoga daje pogłos, który już po 2-3h męczy i obniża koncentrację na szkoleniu (podłoga zaniża skuteczność szkolenia!). Ew. prośba o dołożenie choć pomiędzy krzesełkami dywanu – poprawi akustykę,
  6. jeśli sala jest oddzielona od innej mobilną ścianą – musi być ona w 100% dźwiękoszczelna. Jeśli nie jest – w sąsiedniej sali nie mogą trwać żadne zajęcia.
  7. latem – koniecznie klimatyzacja. Wysoka temperatura na sali obniża skuteczność nauki nawet bardziej niż pogłos i szum.
  8. mile widziane sale z oknami (światło słoneczne poprawia koncentrację słuchaczy, szczególnie po południu) ale jednocześnie z możliwością zasłonięcia okien.
  9. jeżeli do przerw kawowych używamy termosów, które co jakiś czas włączają się by podgrzać wodę – ustawmy je na korytarzu. Podczas włączania się, gdy stoją na sali, hałasują i przeszkadzają.

Komentarze wyłączone.