Trening polarny ze zdobywcą biegunów

IWONA PIGA

Doświadczony menedżer sprzedaży, trener i handlowiec. Znawca sektora FMCG i pracy z sieciami dystrybucji. Pracowała w Welli, Procter&Gamble, Thalgo. Od 2005 roku prowadzi szkolenia biznesowe, szkolenia zamknięte poprzez symulacje biznesowe, a także wyjazdy integracyjne. Kierowała kilkudziesięcioma projektami team building, dla grup od 8 do 300 osób. Posiada certyfikację Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Outdoor w zakresie prowadzenia szkoleń outdoor i wyjazdów integracyjnych. Prywatnie żeglarz, turysta i narciarz.

RAFAŁ SZCZEPANIK

Prezes Training Projcts. Od 12 lat prowadzi szkolenia biznesowe, wyjazdy team building i gry symulacyjne. Jest doświadczonym menedżerem: współzałożyciel portalu Pracuj.pl, przez sześć lat był jego wiceprezesem. Pracował też w Danii i Gwatemali. Został uznany za jednego z czterech najlepszych polskich trenerów w kategorii „gry symulacyjne” (ranking firm szkoleniowych magazynu Profit i KPMG).

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Outdoor, które szkoli i certyfikuje trenerów team building. Autor jedynej polskiej książki poświęconej organizacji wyjazdów team building i integracyjnych dla firm („Budowanie zespołu”). Instruktor wspinaczki. Prywatnie podróżnik i alpinista – pierwszy Polak, który zdobył oba bieguny i himalajski ośmiotysięcznik. Wspiął się też na najwyższe szczyty Andów i Alp, brał udział w wyprawach na wszystkich kontynentach.

RENATA WASYLÓW

Certyfikowany Trener Biznesu i Coach ICF, trener w zakresie umiejętności osobistych i menedżerskich. Wcześniej pracowała jako Brand Manager i Trade Marketing Manager w Reckitt Benckiser i Michelin. Zarządzała takimi markami jak: Michelin, Vanish, Air Wick, Bryza, Strepsils, Nurofen. Jest też skutecznym menedżerem projektów. Doświadczenie z pracy w korporacjach, w powiązaniu z uniwersytecką wiedzą na temat finansów, pozwala jej na pracę trenera, coacha i konsultanta. Specjalnością Renaty jest coaching dotyczący przywództwa, tworzenia zespołów, komunikacji, motywacji i zarządzania. Pracuje w trzech językach: polskim, angielskim i rosyjskim.

JAROSŁAW FIGIEL

Doświadczony menedżer, od wielu lat prowadzi szkolenia z zarządzania zespołami i firmą oraz symulacje biznesowe i gry menedżerskie. Właściciel agencji trekkingowej Exploruj.pl. Przez wiele lat – jako menedżer sprzedaży – współtworzył sukces firmy Coca-Cola w Polsce. Zbudował silną pozycję firmy w centrach turystycznych południa kraju. Wdrażał nowoczesne strategie sprzedaży do kanałów immediate consumption. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu dużymi strukturami sprzedaży i dystrybucji FMCG. Od kilku lat prowadzi szkolenia biznesowe związane z zarządzaniem zespołem, budowaniem zespołów, motywowaniem, oraz technikami sprzedaży i negocjacji. Instruktor wspinaczki, przewodnik tatrzański, były ratownik TOPR. Certyfikowany trener outdoor (certyfikacja Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Outdoor)

WITOLD MOCKAŁŁO

Doświadczony trener szkolący handlowców i szefów. Menedżer najwyższego szczebla z dwudziestoletnim stażem – wprowadził z sukcesem na polski rynek cztery firmy zagraniczne, zarządzał wieloosobowymi zespołami, koordynował projekty promocji sprzedaży. Od 15 lat prowadzi szkolenia warsztatowe z zakresu kompetencji menadżerskich i handlowych – zarządzania zespołami, budowania autorytetu szefa, motywowania, komunikacji, pracy przedstawiciela handlowego, sprzedaży i negocjacji w biznesie. Od 15 lat zajmuje się coachingiem. Uczestnik The Coaching Academy London. Członek Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu.

KATARZYNA KOWALSKA

Przez 8 lat pracowała w Rettig Heating Sp. z o.o., przechodząc przez wszystkie szczeble kariery, od finansów po HR. Ukoronowaniem jej kariery było aktywne uczestnictwo w budowaniu i wdrażaniu strategii personalnej dla wszystkich firm należących do Rettig Heating Group w Europie. Pracowała też jako Dyrektor Personalny w Saint Gobain Isover Polska. Od kilku lat prowadzi szkolenia biznesowe oraz wyjazdy integracyjne oparte o gry szkoleniowe. Autorka dwóch książek na temat coachingu. Prywatnie wielbicielka domowego ogniska, spacerów po lesie i podróżowania w nieznane.

OLAF FLAK

Były pracownik centrali Forda w Niemczech i ING w Katowicach. Doktor zarządzania, przedsiębiorca internetowy. Od 10 lat prowadzi szkolenia i projekty doradcze..

MARIUSZ KĘDZIERKSI

Przez wiele lat pracował jako szef działu szkoleń, a wcześniej trener i coach handlowców w firmie Cersanit. Współtwórca systemu oceny i rozwoju pracowników w grupie Cersanit/Opoczno. Kierował zespołem trenerów wewnętrznych wspomagających sprzedaż, ma też własne doświadczenie w sprzedaży b2b. Jako trener prowadzi szkolenia miękkie i handlowe. Członek Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu. C. Skuteczna sprzedaż bez manipulacji.”

Trening polarny ze zdobywcą biegunów

Pierwsza zasada naszego treningu: będzie mróz, więc uważaj, żeby się nie przegrzać. Bo choć spędzimy trzy dni zimą w górach, obozując pod namiotem, wszystkim będzie gorąco. Zarówno w przenośni jak i dosłownie.

Są dwa elementy, które różnią trening polarny od innych wyjazdów. Pierwszy to „głębokość” integracji zespołu. To jest projekt, w którym ludzie najpierw poznają się od swojej prawdziwej strony i zrzucają wszelkie „maski”, a potem wypracowują szczegółowe zasady wzajemnej współpracy. Wiele czasu poświęcimy na poznanie osobowości i roli zespołowej każdego uczestnika. Dowiemy się, co go motywuje i jakie ma cele zawodowe i prywatne. Poznamy jego silne i słabe strony – w pracy indywidualnej i zespołowej, na płaszczyźnie zadaniowej i międzyludzkiej, w pracy koncepcyjnej i wykonawczej. Wypracujemy styl komunikacji, który odpowiada każdemu z członków zespołu. Nauczymy się, jak pracować z każdą z osób w trudnych sytuacjach: jak okazuje stres albo zdenerwowanie, kiedy pozostawić ją samą a kiedy wspierać, jak rozwiązywać problemy na poziomie sporu, a nie konfliktu. Wyartykułujemy oczekiwania każdego członka zespołu wobec jego współpracowników.

 W osiągnięciu tego celu pomoże nam fakt, że spędzimy trzy dni w małej grupie, całkowicie odcięci od cywilizacji. 72 godziny w trudnych warunkach, bez przerwy zdani tylko na siebie.

 

Drugi element, który odróżnia ten projekt od innych wyjazdów: miejsce i warunku bytowe. Zimowe obozowanie w górach pod namiotem to prawdziwa szkoła przetrwania. To wyjazd tylko dla aktywnych fizycznie osób, które świadomie chcą się zmierzyć z trudnym wyzwaniem. Czekające nas zadania będą miały charakter zimowej wyprawy górskiej. Od momentu, gdy na parkingu pozostawimy samochody, będziemy poruszać się poza szlakami, często torując drogę w kopnym śniegu na górskim zboczu. Przez 3-4 godziny dziennie każdy z uczestników będzie ciągnął swój bagaż na improwizowanych saniach. Grupa sama będzie wyszukiwać drogę do celu, rozstawiać górski obóz, przygotowywać posiłki, zapewniać sobie ciepło.

Zadania wykonywane przez uczestników

  • Odnajdywanie drogi do założonego celu poza oznakowanymi szlakami, z użyciem map i GPS’a
  • Rozbijanie bezpiecznego obozu w warunkach zimowych, górskich
  • Przygotowywanie pełnowartościowych posiłków w warunkach ekstremalnych
  • Konstruowanie improwizowanych rakiet śnieżnych i poruszanie się w kopnym śniegu
  • Planowanie wysokogórskich akcji ratunkowych
  • Budowanie szałasu śnieżnego lub jamy śnieżnej (zależnie od pokrywy śniegowej)
  • Pakowanie plecaka i dobór ekwipunku wyprawowego
  • Budowanie improwizowanych sań do transportu bagażu
  • Pokonywanie niebezpiecznego terenu z asekuracją linową

Omawiane zagadnienia– podsumowanie realizowanych zadań

  • Zasady pracy w skutecznym zespole
  • Synergia i twórcze działanie
  • Relacje międzyludzkie w zespole
  • Role zespołowe
  • Komunikacja w zespole
  • Cel zespołowy a cele indywidualne
  • Konstruktywne rozwiązywanie sporów
  • Wzajemne udzielanie sobie informacji zwrotnej
  • Budowanie zaufania w zespole

 Omawiane zagadnienia – wariant dla menedżerów

  • Rola lidera zespołu, postawa i zachowania lidera
  • Dopasowanie stylu zarządzania do różnych typów sytuacji (kryzys, konflikt, wspólne planowanie, organizowanie projektu…)
  • Omówienie zachowań lidera naszego projektu (prowadzącego trening polarny) – z metapoziomu

 

Wzajemne poznawanie się członków zespołu. Oba długie wieczory pod namiotem poświęcimy na rozmowach, które pozwolą uczestnikom poznać się dużo lepiej:

  •  silne i słabe strony każdej z osób,
  • preferowany styl komunikowania się,
  • preferowana rola w zespole i zadania zespołowe,
  • preferowany styl planowania pracy i podejmowania decyzji,
  • automotywacja,
  • styl radzenia sobie z konfliktami i stresem.

Jak zapewnimy grupie ciepło i bezpieczeństwo

  • Scenariusz realizujemy tylko w miejscach sprawdzonych, w których nie istnieje żadne zagrożenie lawinowe.
  • Uczestników wyposażamy w namioty górskie, zimowe śpiwory, podwójne karimaty itp.
  • Na miesiąc przed wyjazdem spotykamy się z grupą, instruując uczestników, jak mają się przygotować do wyjazdu, jakie ubrania zabrać.
  • Uczestnicy muszą posiadać własne odpowiednie ubranie, które my dla nich zweryfikujemy na spotkaniu przedwyjazdowym. Zapewne wiele z tych rzeczy uczestnicy już mają – trening adresowany jest do osób aktywnych fizycznie. Jednak wszelkie brakujące ubrania pomożemy grupie kupić. Wspólnie wybierzemy się do sklepów po grube bluzy polarowe, ciepłe zimowe buty trekkingowe, kurtkę chroniąca przed wiatrem i deszczem – nie musi być goretex.
  • Prowadzący nauczy uczestników, jak ubierać się, poruszać w terenie, jeść i spać by nie przemarznąć.
  • Przebywamy w rejonie, na którym działa GOPR, ratownicy wiedzą o naszej obecności i znają naszą lokalizację.
  • Program realizowany jest w takiej intensywności ruchowej by uczestnicy ani nie przemarzli, ani nie wycieńczyli się. Intensywność zajęć dostosowujemy indywidualnie do każdej grupy.
  • Każdy wyjazd prowadzą 2 osoby, które potrafią udzielić pierwszej pomocy i posiadają odpowiednią apteczkę.
  • Jesteśmy w stanie ewakuować każdą osobę lub cały zespół do „cywilizacji” w ciągu 45 minut, niezależnie od pogody.
  • Wszystkim uczestnikom zapewniamy indywidualne imienne ubezpieczenie.

Prowadzący

Każdy trening polarny prowadzony jest przez Rafała Szczepanika. Jest on współzałożycielem Training Partners i Pracuj.pl, menedżerem, szkoleniowcem, autorem książek na temat budowania i zarządzania zespołem. Specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń integracyjnych w formie zadań terenowych.

Rafał Szczepanik jest też instruktorem wspinaczki, a także jedynym Polakiem, który zdobył zarówno oba bieguny ziemi jak i himalajski ośmiotysięcznik. Swój namiot rozbijał wielokrotnie na Antarktydzie, Spitsbergenie, zamarzniętym Oceanie Arktycznym, lodowcach Himalajów, Andów i Alp.

Wielkość grupy

Trening polarny to ekskluzywny projekt prowadzony zawsze w kilku lub maksymalnie kilkunastoosobowych grupach.

Czas i miejsce

Projekt trwa trzy dni, realizowany jest w Beskidach, Sudetach lub Bieszczadach (miejsce dobierane zależnie od warunków śniegowych), od połowy grudnia do połowy marca. Istnieje także możliwość zrealizowania projektu w innych górach świata – w formie tygodniowej lub dłuższej wyprawy.

Czego nie gwarantujemy?

  • Wykwintnych posiłków
  • Wygody
  • Prysznica (a jedynie zbudowaną przez samych uczestników latrynę i żel antybakteryjny dla utrzymania higieny rąk)
  • Telewizji i internetu