Lenovo ThinkPad Carbon X1 Carbon jako niezła propozycja dla trenera

IWONA PIGA

Doświadczony menedżer sprzedaży, trener i handlowiec. Znawca sektora FMCG i pracy z sieciami dystrybucji. Pracowała w Welli, Procter&Gamble, Thalgo. Od 2005 roku prowadzi szkolenia biznesowe, szkolenia zamknięte poprzez symulacje biznesowe, a także wyjazdy integracyjne. Kierowała kilkudziesięcioma projektami team building, dla grup od 8 do 300 osób. Posiada certyfikację Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Outdoor w zakresie prowadzenia szkoleń outdoor i wyjazdów integracyjnych. Prywatnie żeglarz, turysta i narciarz.

RAFAŁ SZCZEPANIK

Prezes Training Projcts. Od 12 lat prowadzi szkolenia biznesowe, wyjazdy team building i gry symulacyjne. Jest doświadczonym menedżerem: współzałożyciel portalu Pracuj.pl, przez sześć lat był jego wiceprezesem. Pracował też w Danii i Gwatemali. Został uznany za jednego z czterech najlepszych polskich trenerów w kategorii „gry symulacyjne” (ranking firm szkoleniowych magazynu Profit i KPMG).

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Outdoor, które szkoli i certyfikuje trenerów team building. Autor jedynej polskiej książki poświęconej organizacji wyjazdów team building i integracyjnych dla firm („Budowanie zespołu”). Instruktor wspinaczki. Prywatnie podróżnik i alpinista – pierwszy Polak, który zdobył oba bieguny i himalajski ośmiotysięcznik. Wspiął się też na najwyższe szczyty Andów i Alp, brał udział w wyprawach na wszystkich kontynentach.

RENATA WASYLÓW

Certyfikowany Trener Biznesu i Coach ICF, trener w zakresie umiejętności osobistych i menedżerskich. Wcześniej pracowała jako Brand Manager i Trade Marketing Manager w Reckitt Benckiser i Michelin. Zarządzała takimi markami jak: Michelin, Vanish, Air Wick, Bryza, Strepsils, Nurofen. Jest też skutecznym menedżerem projektów. Doświadczenie z pracy w korporacjach, w powiązaniu z uniwersytecką wiedzą na temat finansów, pozwala jej na pracę trenera, coacha i konsultanta. Specjalnością Renaty jest coaching dotyczący przywództwa, tworzenia zespołów, komunikacji, motywacji i zarządzania. Pracuje w trzech językach: polskim, angielskim i rosyjskim.

JAROSŁAW FIGIEL

Doświadczony menedżer, od wielu lat prowadzi szkolenia z zarządzania zespołami i firmą oraz symulacje biznesowe i gry menedżerskie. Właściciel agencji trekkingowej Exploruj.pl. Przez wiele lat – jako menedżer sprzedaży – współtworzył sukces firmy Coca-Cola w Polsce. Zbudował silną pozycję firmy w centrach turystycznych południa kraju. Wdrażał nowoczesne strategie sprzedaży do kanałów immediate consumption. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu dużymi strukturami sprzedaży i dystrybucji FMCG. Od kilku lat prowadzi szkolenia biznesowe związane z zarządzaniem zespołem, budowaniem zespołów, motywowaniem, oraz technikami sprzedaży i negocjacji. Instruktor wspinaczki, przewodnik tatrzański, były ratownik TOPR. Certyfikowany trener outdoor (certyfikacja Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Outdoor)

WITOLD MOCKAŁŁO

Doświadczony trener szkolący handlowców i szefów. Menedżer najwyższego szczebla z dwudziestoletnim stażem – wprowadził z sukcesem na polski rynek cztery firmy zagraniczne, zarządzał wieloosobowymi zespołami, koordynował projekty promocji sprzedaży. Od 15 lat prowadzi szkolenia warsztatowe z zakresu kompetencji menadżerskich i handlowych – zarządzania zespołami, budowania autorytetu szefa, motywowania, komunikacji, pracy przedstawiciela handlowego, sprzedaży i negocjacji w biznesie. Od 15 lat zajmuje się coachingiem. Uczestnik The Coaching Academy London. Członek Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu.

KATARZYNA KOWALSKA

Przez 8 lat pracowała w Rettig Heating Sp. z o.o., przechodząc przez wszystkie szczeble kariery, od finansów po HR. Ukoronowaniem jej kariery było aktywne uczestnictwo w budowaniu i wdrażaniu strategii personalnej dla wszystkich firm należących do Rettig Heating Group w Europie. Pracowała też jako Dyrektor Personalny w Saint Gobain Isover Polska. Od kilku lat prowadzi szkolenia biznesowe oraz wyjazdy integracyjne oparte o gry szkoleniowe. Autorka dwóch książek na temat coachingu. Prywatnie wielbicielka domowego ogniska, spacerów po lesie i podróżowania w nieznane.

OLAF FLAK

Były pracownik centrali Forda w Niemczech i ING w Katowicach. Doktor zarządzania, przedsiębiorca internetowy. Od 10 lat prowadzi szkolenia i projekty doradcze..

MARIUSZ KĘDZIERKSI

Przez wiele lat pracował jako szef działu szkoleń, a wcześniej trener i coach handlowców w firmie Cersanit. Współtwórca systemu oceny i rozwoju pracowników w grupie Cersanit/Opoczno. Kierował zespołem trenerów wewnętrznych wspomagających sprzedaż, ma też własne doświadczenie w sprzedaży b2b. Jako trener prowadzi szkolenia miękkie i handlowe. Członek Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu. C. Skuteczna sprzedaż bez manipulacji.”

Lenovo ThinkPad Carbon X1 Carbon jako niezła propozycja dla trenera
4.6 (92.73%) 11 votes

Lenovo ThinkPad Carbon X1 Carbon to niezła propozycja dla trenera, który szuka bardzo lekkiego, szybkiego laptopa z mocną baterią i obudową. Mimo kilku drobnych braków (np. gniazdka VGA) bardzo go cenię w swojej pracy szkoleniowej.

Po drugiej reanimacji starego laptopa postanowiłem poszukać czegoś nowego – szybszego, mniejszego i z mocniejszą baterią. Liczne podróże na szkolenia – także pociągami – skłaniały mnie do pójścia na kompromis: nieco mniej technicznych nowinek w zamian za wygodę. Mój nowy komputer może nie mieć nagrywarki CD czy najnowszej karty graficznej, jeśli zrewanżuje się minimalną wagą i rozmiarem.

Po długiej analizie wybór padł na Carbon X1. Decyzja nie zapadła od razu: ten ultrabook (bo do tej rodziny formalnie należy – nie do laptopów) kosztuje aż 6500zl. W porównaniu z laptopami średniej klasy – dość drogo. Niestety, chcąc mieć szybkość i funkcjonalność pełnowymiarowego laptopa – ale w dwa razy lżejszej i cieńszej obudowie – trzeba zapłacić.

Pierwsze wrażenie: obudowa jest elegancka i wydaje się mocna, a klawisze klawiatury wchodzą miękko i precyzyjnie. Dodatkowa opcja ich delikatnego podświetlenia pozwala na pracę w ciemnościach.

Drugie wrażenie: włącza się bardzo szybko. To zasługa dysku SDD (a nie klasycznego HDD) – po włączeniu laptop jest gotowy do pracy w kilkadziesiąt sekund, a skanowanie antywirusowe w ogóle nie spowalnia go w pierwszych minutach pracy. Później zresztą system także pracuje płynnie. W niewielkiej obudowie ultrabooka schowano pełnowymiarowy procesor i dysk – przy masie ledwie 1,3kg. Do tego ekran 14 cali – nie jest to coś, co wystarczyłoby grafikowi, ale do prac biurowych w sam raz (choć w domu podpinam chętnie większy zewnętrzny monitor).

Wreszcie, zaletą tego modelu jest bateria: przy pełnej jasności ekranu i dość intensywnej pracy spokojnie wytrzyma ok. 5h.

Minusy? Pierwszy to dźwięk – Carbon X1 ma słabe głośniczki, które przy podkręceniu mocy potrafią nieco charczeć lub świszczeć. Drugi – brak wejścia VGA (klasycznego trapezowatego wejścia na rzutnik czy monitor). Jest tylko HDMI. W efekcie musimy kupić przejściówkę, bo w wielu salach konferencyjnych wciąż znajdziemy rzutniki, które mają tylko klasyczne gniazdo VGA. Minusem przejściówki jest to, że zwykle sprowadza rozdzielczość prezentacji do mniejszej – nie obniża to jej jakości, ale sprawia że przeskakiwanie miedzy oknami (programami) czy przeglądanie stron www na dużym ekranie staje się mało wygodne. Ten laptop sprawdzi się więc na zwykłe warsztaty z prezentacją Power Point, ale raczej nie na szkolenia informatyczno-komputerowe.

Wreszcie, włożenia wtyczki HDMI automatycznie odcina dźwięk z wbudowanych głośników – jeśli więc chcemy na szkoleniu pokazywać filmy, trzeba wozić zewnętrzne głośniczki (chyba że nasz rzutnik ma wejście HDMI i wbudowany głośnik – dziś to już standard wielu rzutników).

Ostatni minus to brak wbudowanej kieszeni CD/DVD (choć oczywiście można wozić zewnętrzną, dokupioną za ok. 100zł).

Podsumowując: Carbon X1 to niezwykle wygodne i lekkie narzędzie dla trenera szukającego sprawnego i szybkiego, a jednocześnie małego laptopa. Pod warunkiem, ze dokupimy przejściówkę VGA, nie używamy za często płyt CD, a pokazując na szkoleniu filmy zabierzemy głośniczki.

Komentarze wyłączone.